REKONDIČNÍ REHABILITAČNÍ POBYTY

Rekondiční pobyty olomoucké organizace ROSKA v Olomouci


V roce 2007 jsem se seznámila osobně s diagnózou roztroušená skleróza mozkomíšní – začala moje éra vstup do místní oragnizace, kde ve své funkci končila tehdejší předsedkyně a organizaci hrozil zánik. Což už, když jsme se setkaly tak to neskončí -bude organizace pokračovat dál. Tak začaly moje roky v organizaci
byla jsem zvolena předsedkyní organizace a začali starosti. Kde uspořádat rekondičně rehabilitační pobyty. Tak jsem se jednoho zimního večera vydala na akci najít prostory. V malebném prostředí hostýnských vrchů jsme se potkaly já a Sola Grátia. Byla to láska na první pohled a už jsme si zůstaly na mnoho let. Od roku 2008 až do roku 2014. Z


zde je pár postřehů z našich rekondičně rehabilitačních pobytů, nálada je nepřenosná – ta byla vždy úžasná…

Rekondičně rehabilitační pobyty jsou určeny pacientům s RS a na pobyt je možné v případě potřeby vzít i doprovod (pokud jej klient potřebuje – není až tak soběstačný). Finanční spoluúčast klientů pacientů nutná.

V roce 2018 jsme přidali mezi naše stálé akce i masáže

Náš druhý Adventní Rekondiční rehabilitační pobyt se v letošním roce uskuteční. Ne sice v Adventním čase, ale ve dnech 23-25.11. ne na Sole.
Staré Těchanovice – Davidův Mlýn se na nás těší. Pojedem si zalyžovat, zasáňkovat pokud bude po čem, procházky pro nás ještě v neznámé krajině budou určitě příjemným zpestřením. Na Solu se opět vrátíme v létě 2019.

Na konci roku 2017 jsme se vrátili ještě jednou na Solu na Adventní víkendový pobyt

Zastavení v předvánočním čase popovídání s kamarády posezení u krbu, navodilo tu opravdouvou předvánoční pohodu. Nevadilo nám ani naše známé cvičení, bylo to takové všechno uhlazeně vánoční. Těšili jsme se pokud naše srdce organizace sežene dostatek prostředků na Adventní rekondiční pobyty rádi, bychom si je každoročně zopakovali.

Byla opět zima. Přišel onen email ve, kterém mi bylo oznámeno, že středisko Sola Grátia v Bystřici pod Hostýnem se uzavírá. V tu dobu nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku otevře se ještě?

K naši radosti otevřela, ale museli jsme si počkat až do roku 2015.

2015 návrat na Solu

Dostala se k nám opravdu pro nás radostná zpráva Sola se opět otvírá. Nabízela se otázka kam na Rekondiční pobyt odpověď byla jednoduchá  opět na Solu, vraceli jsme se velice rádi.
Sola Gratia v Bystřici pod Hostýnem je naše srdeční záležiost opravdu nikdy nikdo se o nás nestara ltak vzorně jako na Sole. Byli roky opravdu silné vedení a vše suprové a to v nás uložilo tu krásnou vzpomínku, ze kterou jsme překonali i ty roky, kdy nebylo vše o.k., ale bylo tam to srdíčko, které jsme tam nechali.
2015 jsme jeli  zjistit co a jak a jestli vůbec dál.

Byli jsme mile překvapeni vše se vrátilo k tomu co jsme znali.
Pod vedením p. Olivíkové byla a dnes už mohu opět říct Sola zase ta naše Sola.
V kuchyni naší známí kuchaři, kvalita stravy víc než na sto procent, krásné rekondiční pobyty. Užívali jsme si počasí návštěvy nám dobře známého městečka. Poutního místa, našich rozcviček na terasách, dvouhodinových rehabilitačních dopoledních i odpoledních cvičení, hiporehabilitace, nádhernáých večerů, kdy jsme si opět procvičili mozkové závity, hrami a různými kvízi.

Rekondiční pobyt v roce 2014 Pastviny u Pastvinské přehrady

Penzion Pastviny u Pastvinské přehrady 29.srpna 2014.
Tradiční náplní rekondičních pobytů je cvičení. Počasí nám i v roce 2014 přálo bylo většinou krásně. Tak ranní rozcvičky probíhali opět venku na rozhýbání celého těla a navození dobré nálady ta nám doposud nikdy nechyběla, ale znáte to pro jistotu. Dvě hodinová cvičení -dopolední a odpolední byli při meditační hudbě na karimatkách v tělocvičně cvičili jsme uvolňovací cviky protahovací podle L.Mojžíšové, podle Klímy. Uplatnilo se i cvičení čínských císařů, cvičení pro vnitřní orgány. Nezapoměli jsme ani na hravé cvičení paměti.

Protože jsme byli na neznámém místě Rozhodla jsem uspořádat dva výlety, které účastníci velice ocenili. Za slunečného počasí jsme podnikli výlet vyhlídkovým vláčkem Pastvinským expresem cestu kolem přehrady. Silnice úzká, vyhnout se s kamionem byl problém. Ale zážitek to byl krásný doprovázel ho bobrý komentář z řídící kabiny. Příroda Orlických hor kolem byla nádherná, občasnérůhledy mezi stromy až na hladinu přehrady byli úchvatné. Cesta samozdřejmě končila na malé občerstvení v hospůdce.
I při druhém výletu bylo počasí ukázkové. Rozsáhlý areál poutního místa kláštera Hora Matky Boží Králíky je místem s hlubokou duchovní atmosférou.Tato vyzařovala z chodeb plných vzácných obrazů, dobře chodící si troufli sejít 30 schodů pod ambity a navštívili klášterní hrobku s bývalou kaplí.

Kostel Na nebevzetí P.Marie nás ohromil svou nádherou. Posezení v prosluněné zahradě zase balzám na duši pro všechny.

Prostě rekondice splnila po všech stránkách svůj cíl. Když se vedoucí rekondice naše předsedkyně na závěr zeptala, kdo si myslí, že za rokopě pojede na rekondicizvedl se les rukou. I to bylo její ocenění za vzorně připravenou rekondici, při, které jsme jí jako postižení dovedli nadělat starosti. Ale všechno ustála a za to jí patří dík.

Čekala na nás rekondice 2015 jaká byla a kde byla tak na to si musíte počkat..

2012 opět v Bystřici pod Hostýnem

Celá rekondice byla ve znamení čar a kouzel, cvičení a přednášek. Také pohody a dobré nálady, která gradovala v okamžiku kdy se Nám podařilo v rámci rekondice zajistit hipoterapii.

VŠICHNI BYLI NADŠENI.

Poslední den Nás navštívily čarodějnice,aby odkouzlily a odnesly Naše starosti a trápení a dodaly nám energii do dalšího roku 2013.
Od roku 2012 jsou nedílnou součástí našich rekondičně rehabilitačních pobytů,koně -každým rokem si dopřáváme – hyporehabilitaci, která potěší nejen naše tělíčka poskytne nám i jiné překrásné zážitky.Ne nadarmo se říká, že pohled na svět je nejkrásnější  ze hřbetu koně…Klasik  měl jako obvykle pravdu. Je to krásný pohled. První kroky byli ze začátku velmi velmi nejisté hlavně pro ty, kteří na koníkovi ještě nikdy neseděli, všichni  jsme se  tvářili statečně, ale dišička v nás byla maličká. Museli  jsme se všichni vzájemně seznámit my s koníky a koníci. s námi měli trpělivost ,protože dostat imobilní kamarády z vozíčku na koníka ,naší p vedoucí  trvalo, přispěchal na pomoc kamarád Tonda, který má již své zkušenosti. V příštích letech už jsme jejich návštěvu očekávali z nadšení a velikým těšením.

Vtom se opět setkáme v hojném počtu na dalším rekondičním pobytu.

Nashledanou v Bystřici pod Hostýnem.

Rekondice 2011 je tu

My se opět vydáváme na naší rekondici a jestli pak víte kam?
Samozdřejmě do našeho penionu SOLLA GRÁTIA v Bystřici pod Hostýnem.
Proč tam ? Jezdí s námi čím dál víc naších členů ,keří jsou odkázáni na invalidní vozík a nám ostatním se tam také moc líbí. Přivítají nás naše známé tváře a my se v kursovním zotavném středísku cítíme jako doma.
Tentokrát jsme se těšili dvojnásob.
Podařilo se nám získat nějaké peněžní prostředky z nadačního fondu OKD, které nám umožnily se více rozmazlovat pozvat si více lektorů, přednášejících Díky těmto porstředkům se zvedla prestiž naší akce. Na náš rekondiční pobyt přispěli i obce a městečka v našem okolí.
Všichni naší sponzoři jsou uvedeni v rubrice sponzoři.
Pobyt byl opravdu plný přednášek, seznámili jsme se z novými poznatky z oblasti léčby, legislativy naučili jsem se základům asertivního jednání. Shlédli jsme nové rehabilitační pomůcky různá udělátka, které nám zpříjemní další náš život.
Cvičení jsme i tentokrát nezenedbávali v našem každodenním úsilí nás doprovázela příjemná hudba, procvičili jsme a zdokonalili vše co již známe. Naučili jsme se mnoho nového, každý z nás si je vědom, že bez každodenní ho snažení to nepůjde.
Naše nemoc je záludná potvůrka boj sní je mnohdy nelehký.
Rekondiční pobyty jsou pro všechny vzpruhou, kde načerpají sílu, odvahu, vědomosti, do dalšího boje…
Zvedne se nám sebevědomí zlepší psychika a ta je velmi důležitá. Víme, že se máme pomáháme si a ti, kteří jsou s námi jen jednou do roka a to na rekondici si to ještě víc užívají jsou v kolektivu nejsou doma.
Program přednášek byl velmi přínosný, cvičení příjemné, příroda krásná a počasí to nemělo chybu.
My to máme tam někde domluvené a počasí nám každoročně opravdu přeje.

Týden je krátká doba ,závěrečný večer, tombola spostu smíchu pohoda.
Den je krátký a noc se nedá natáhnout  jde se spát a bylit…nebo balit a spát?

Zase ráno odjíždíme ke svým domovům jen jedno víme jistě pokud nám to jen trošku zdraví dovolí přístí rekondici si nikdo z nás nenechá ujít. Rekondice 2012 bude již 25. od založení pacientské organizace.

Pojeďte s námi zasmát se i něčemu novému naučit.

Děkujeme  všem sponzorům bez jejich příspěvků by se naše rekondice nemohli konat pro mnohé z nás by náklady na rehabilitačně rekondiční pobyt byli velké.
Děkujeme
za všechny členy reg.org.Roska Olomouc

Rekondice 2010

Těšíme se po roce  potkáme  kamarády, které jsme celý rok neviděli. Autobus je tu můžem nastupovat městu na týden zamávat.
Za nedlouho nás vítá městečko Bystřice pod Hostýnem nad městem ozdravné středisko Sola Grátia, která se již po třetí na týden stane naším přechodným domovem.
Po ubytování jsme se všichni sešli v hale, řekli jsme si co nás čeká, kdo a kdy za námi přijede jaký bude program.

Naše  Rekondice začala….
První odpoledne jsme měli na programu přednášky. V podvečer volno na přivítanou s kamarády za rok se toho seběhne je co vyprávět. Máme  mezi námi opět nové človíčky (členy), kteří se musí nejprve trošku porozhlédnout, seznámit se. Večer byl pohodový velmi příjemný povídalo by se do rána jdeme spát ráno nás čeká Rozcvička.

Je tady první ráno.
Teple se oblečem a hurá ven čeká nás rozcvička vede jí naše Evička, rozpažit, vzpažit, dýcháme, kolečko otoč, stát pozor je tu pohyb náš  kamarád. Pokud nám bude počasí přát budeme na terasách každé ráno cvičívat. Počasí nám přálo sluníčko nás zahřívalo to se nám to cvičilo a jak nám potom chutnalo. Po krátkém odpočinku jsme začali zdolávat velké cvičení, pozvolna jen tak zlehka protahovací cviky zopakovali jsme si co jsme se v minulých letech již naučili. Přidávali jsme nové sestavy cviků, intenzita se postupně zvyšovala. Cvičení bylo namáhavější, zvládli jsme to všichni vždy na konci každé hodiny byla relaxace.
Po dobrém obědě odpočinku a kávičce jsme se opět sešli k odpoledním hodinám cvičení, ve kterých jsme používali cvičební gumy ,balonky overbalky.
Nejen cvičením živ je člověk, proto jsme využíli pěkného počasí k procházkám do zdejší překrásné přírody. Ti zdatnější z nás se vypravili na procházku do  města, bylo potřeba nakoupit dárky do tomboly pokud někomu něco scházelo také domů jako poděkování za celoroční starání. Jeli s námi i naší vozíčkáři těm je hej  kolečka nezlobí a poslouchají. Vozíček posloužil i nám  dvojnožcům jako opora, když naše nožky nechtějí poslouchat.
Děvčata  pod dohledem Terezky se vypravily do zdejších lesu na houby  úroda byla letos veliká  měli  jsme co sušit, každý z nás si na konci rekondice odvážel domů trochu sušených vzpomínek.
Po večeří jsme se scházeli ve společenské místnosti k různým aktivitám, hráli jsme hry při nich si procvičovali jemnou motoriku, soutěžili jsme o ceny.
Jedno odpoledne jsme věnovali k zamyšlení, co nám přineslo uplynulých deset let organizace pod mým vedením to to uteklo. Zajímal mě názor klientů ,kam bychom se chtěli posunou  byli rozdány velké papíry a fixy, každý měl možnost se svým způsobem zapojit a vyjádřit k daným tématům. Bylo to poučné odpoledne.

Týden utekl jako voda a je tu poslední večer. Poslední posezen,í bylo nám tady dobře, našli jsme nové kamarády a budeme zase, už jen vzpomínat…
Těm novým jsme ukázali, že nemocí nic nekončí, že je svět o kapinku jinačí o to možná bohatší .

Rekondiční pobyt  pořádáváme jen jeden v roce  proto, že nechceme trhat partu vyčleňovat některé z nás, kteří jsou již na vozíčku, jsou naši a my je máme rádi můžeme na tom být časem úplně stejně.

Finanční možnosti naších členů jsou omezené i tak si hradí víc jak 70% nemohou si dovolit jet na více Rekondičních pobytů, i když by to jejich zdraví jistě prospělo .
Na letošní rekondici jsme nebyli všichni nesehnala-li jsme tolik peněz, abychom mohli vzít, proto se budeme víc snažit, aby se nám to povedlo a tu příští rekondici, jsme prožili opravdu celá naše organizace spolu.

Bez sponzorských darů a drobných darů spoluobčanů by nebylo možné uskutečnit.

Členská základna se rozrůstá nemoci přibývá.
Proto jsme  Vám všem moc vděčni za každý sebemenší příspěvek sponzorský dar, který pomůže.

Nám nemocným s roztroušenou sklerózou mozkomíšní udělat život spokojenější a kvalitnější .

Děkujeme

Jeli NĚKDO MEZI VÁMI KDO ČTE TYTO ŘÁDKY A MŮŽE NÁM POSKYTNOU SPONZORSKÝ DAR.
Pomůže NÁM.
NÁŠ ÚČET :
Poštovní spořitelna
Č.ú.: 219704088/2010

KAŽDÝ DAR JE PLNĚ ODEČITATELNÁ POLOŽKA OD DAŇOVÉHO ZÁKLADU.
Pokud potřebujete doklad Darovací smlouvu spojte se s námi viz. kontakt.

Rekondice 2009

Již podruhé jsme se vydali do malebného městečka Bystřice pod Hostýnem, kde na nás na kopci čekala vila Sola Grátia, která se na týden stala našim domovem.

Rok 2008 odjížděli jsme 4.9. ráno

Počasí nám z počátku moc nepřálo sluníčka bylo pramálo. Nám to však nevadilo, těšili jsme se. 

Jen jsme se trochu rozkoukali cvičební úbor na sebe nasoukali bylo tu první cvičení, tělíčka jsme rozhýbali na počasí nic nedbali.

 Jedna dvě a dýcháme z prvu to šlo vše trochu ztuha i to dýchání připomínalo spíš funění, ale jak dny běžely tělíčka víc poslouchaly i sluníčku se zachtělo s námi si zacvičit začalo pěkně hřát a nás zahřívat.


 Ráno pěkně rozcvička po ní dobré papání, trochu toho odpočívání, dopolední a odpolední cvičení. Jak dny přibývali byli jsme na tom čím dál líp ,už to nebylo funění, ale pěkné dýchání. Tělíčka se začali pěkně hýbat, někteří dělali velké pokroky. Byli i tací co udělali po delší době zase kroky to bylo radosti. Pak, že cvičení je jen k zlosti. Na rekondici s námi letos jelo několik nových členů, kteří s námi nebyli v loňském roce. To bylo smíchu a povídání. Vše co se za celou dobu událo, času bylo pramálo.
 Noví členové se zatím rozkoukali, jestli pojedou s námi zas ano zněl jednohlasný souhlas.
 
Nejen cvičení, také přednášky a vzdělání na rekondici patří. Přívítali jsme staré známé i nové přednášející,

 mudr hrochovou, p. smékala, p. slezáka, tak jsme zaměstnali i své hlavičky naplnili notýsky o nové poznatky i telefonni čísla, která se mnohým z nás jistě budou hodit.

 Ve volném čase jsme navštívili Bystřici i nedaleký Hostýn.

Nezapoměli jsme poděkovat naším spomzorům, bez jejich pomoci by realizace rekondice byla velmi obtížná a pro některé z nás i nedostupná. Za reg.org.roska olomouc předsedkyně 
Nakládalová Jana.
Děkujeme

Dále bych toto cestou chtěla poděkovat všem zaměstnancům Sola Gratia, za jejich vzornou péči.

V neposlední řadě chci poděkovat všem svým členům, jsme bezva parta .

Děkuji všem Jana

Vzkaz pro neznámé pojed´te s námi je to zábava příjďte se za námi podívat.

I VY MŮŽETE POMOCI

Zlepšujeme život pacientům s roztroušenou sklerózou. Pojďte do toho s námi.

PŘISPĚT